METODA LOWENA

Dr Aleksander Lowen – wybitny amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Autor kilkudziesięciu książek dotyczących ciała i emocji. Autor programu ćwiczeń terapeutycznych zwanych – metoda Lowena – polegających na przybieraniu odpowiedniej postawy, wykonywania odpowiednich ruchów wraz z oddechem i komunikatem celem uwolnienia napięć z ciała, powstałych na wskutek niewyrażonych emocji.

Problemy człowieka zawsze można odczytać z jego ciała, ponieważ ciało jest tym, kim jest człowiek.

dr Aleksander Lowen

Zauważył, że wgrywane programy zachowań, którym poddawani jesteśmy wszyscy w myśl programowi społecznemu i stereotypom oczekiwanych zachowań np. typu: „nie bądź baba!, Nie rycz!, złość piękności szkodzi albo chłopaki nie płaczą, kto jak nie Ty – dasz radę!, tak się dziewczynka nie zachowuje, musisz być mężczyzną zarobić na utrzymanie rodziny” etc.

Dochodzi do tłumienia emocji, zamrażania ich w ciele, a to z kolei jest powodem występowania wielu chorób, nie tylko z zakresu zaburzeń psychicznych.

Ta metoda w zasadzie mówi nam, że nie ma dobrych i złych emocji, a dostęp do wyrażania emocji jest prawem każdego z nas i jest to naturalne. Błędem kardynalnym jest tłumienie emocji w sobie bowiem prowadzi to do poważnych zaburzeń pracy naszego organizmu.

Każdy z nas zna osoby, które od 20 lat nie płakały, inne zawsze kładą uszy po sobie i przełykają kolejne upokorzenia. Jeszcze inne uciekają w pracę i obowiązki, że nie wiedzą już, co czują ani o czym w głębi serca marzą. Ta metoda umożliwia przywracanie naturalnego balansu i, jak to nazywa Lowen, „gracji” ciała, bo nie ulega wątpliwości, że jesteśmy też ciałem.

Odblokowanie chronicznych napięć w ciele i udrożnienie przepływu emocji przywraca poczucie siebie, ale także uwalnia od wielu dolegliwości psychosomatycznych, które są sygnałami wysyłanymi przez ciało.

My jako ludzie, po części utraciliśmy zdolność do rozładowywania napięć w ten sposób (choć wydaje się słusznym bardziej zdanie: nie pokazujemy tego po sobie z uwagi np. na wstyd) niemniej na pewno nie raz i nie dwa miałeś takie uczucie, że mimo wysiłku świadomego nie mogłeś zapanować nad drżeniem…

W celu poznania bliżej terapii uwalniania napięć zachęcam do indywidualnej terapii u nas w ośrodku lub uczestnictwa w naszych warsztatach przez nas organizowanych.
Można również praktykować je indywidualnie w domu przy pomocy filmów instruktażowych, zamieszczonych na kanale YouTube.

UWOLNIJ SWOJE CIAŁO