METODA TRE ®

Twórcą metody jest Dawid Berceli. Dr Berceli jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie psychoterapii, a w szczególności w pracy z traumą. Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem w różnych, nawet najodleglejszych i słabo rozwiniętych kulturach świata, umożliwiło mu opracowanie zestawu ćwiczeń w skrócie z ang. TRE (trauma releasing exercises), czyli ćwiczeń, które uwalniają traumę, stres i emocje.

Mimo iż to Ty prowadzisz siebie przez ćwiczenia, w pewnym momencie niezbędne jest odpuszczenie i zgoda na to, aby to ciało przejęło inicjatywę i samo kierowało swoim procesem.

dr David Berceli

Rozwinął i rozpowszechnił programy leczenia traumy poprzez organizację warsztatów terapeutycznych i szkoleniowych na całym świecie, programy edukacji o traumie i superwizji w celu wykształcenia personelu zawodowego zajmującego się leczeniem skutków traumy. Jest założycielem Organizacji Leczenia Traumy i Ochrony Zdrowia oraz międzynarodowym coachem d/s traumy.
Zaprojektował, zorganizował oraz wprowadził całościowy program leczenia traumy i zarządzania stresem dla Międzynarodowych Organizacji Humanitarnych, Rządowych i Pozarządowych (NGO). Prowadził szkolenia i superwizje dla osób zajmujących się ochroną zdrowia i działaniem na rzecz leczenia traumy w wielu krajach. Pracował z młodzieżą postrzeloną w masakrze na wyspie Utoya w Norwegii, z ofiarami tsunami w Japoni, trzęsienia ziemi w Chinach, żołnierzami wracającymi z misji z Afganistanu, Iraku, z ofiarami PTSD w Sudanie, Etiopii, Kenii.
Dr David Berceli jest doktorem nauk społecznych, magistrem teologii, arabistyki i islamistyki. Posiada certyfikat w obszarze traumatologii, jest naturoterapeutą i instruktorem terapii naturalnych i masażu.

Ćwiczenia TRE® są tak skonstruowane, aby wywołać w człowieku mechanizm drżenia. Istotą jest, aby wywołać je ze środka ciężkości ciała umiejscowionego w miednicy.

Ciało przeładowane emocjami i stresem zaczyna w naturalny sposób drżeć. I to zjawisko jest zauważalne u wszystkich żywych istot. Z punktu antropologicznego – jest całkiem naturalnym odruchem uwalniania nagromadzonych emocji (czyt. stresu).

Przykład:

Zapewne zdarzyło Ci się choć raz w życiu poczuć drżenie swojego ciała (lub przynajmniej rąk) i zastanawiałeś się skąd się ono wzięło (?), to nic innego jak twój system nerwowy przeładowany stresem po prostu uruchamia program ochrony układu nerwowego, z uwagi na fakt, że CIAŁO PAMIĘTA EMOCJE, a drżenia neurogeniczne pomagają rozładować napięcie zgromadzone w ciele i wyregulować napięcie tkanek, celem ich prawidłowego funkcjonowania oraz spowodować uwolnienie emocji. Zjawisko to, jeśli nie u siebie, mogłeś lub możesz zaobserwować u swoich pupilów, kota, psa, konia etc.

My jako ludzie, po części utraciliśmy zdolność do rozładowywania napięć w ten sposób (choć wydaje się słusznym bardziej zdanie: nie pokazujemy tego po sobie z uwagi np. na wstyd) niemniej na pewno nie raz i nie dwa miałeś takie uczucie, że mimo wysiłku świadomego nie mogłeś zapanować nad drżeniem…

Ćwiczenia TRE® pozwalają na przywrócenie harmonii emocjonalnej, wyrównują napięcie wielu struktur, mięśni, narządów, zapobiegają i minimalizują symptomy zespołu stresu pourazowego (PTSD), przywracają ciału poczucie bezpieczeństwa, zwiększają poziom energii i odporności.
Ćwiczenia TRE® wpływają na poprawę stanu emocjonalnego i fizycznego. Dzięki nim obniża się poziom stresu, odczucie niepokoju, znikają problemy ze snem, przynoszą ulgę w chorobach przewlekłych i ułatwiają przeżycie ciężkiej choroby. Pogłębiają nasz kontakt z ciałem.

Celem zapoznania się z ćwiczeniami – możesz zawsze przyjść do nas do gabinetu lub uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez nas, gdzie uczymy poprawnego wykonywania ćwiczeń lub po prostu w zaciszu domowym – przy pomocy filmów instruktażowych umieszczonych na YouTube, popracować samodzielnie.